Izložba 'Južne zidine Narone – arheološka istraživanja 2019. – 2021.' u organizaciji Arheološkog mujeza Istre otvorit će se u srijedu, 7. svibnja 2025. u Galeriji C8.
Ovom izložbom predstavljeni su rezultati dugogodišnjih arheoloških iskopavanja na lokalitetu Popove bare, koji je dio antičkog grada Narone. Izložba će vas uvesti u fascinantni svijet stanovnika rimskodobne Narone i istraživanja na ovom lokalitetu.
Prva arheološka istraživanja u Vidu kod Metkovića (antička Narona) provedena su 1877. uz sjeverne gradske zidine. Do danas su istraženi sjeverni, zapadni i djelomično južni traktovi gradskih fortifikacija, a postojanje zidina na istočnoj strani još uvijek nije potvrđeno. Istraženi dijelovi zidina nalaze se na padini brijega, dok je istočna strana grada danas u močvari.
U razdoblju od 2019. do 2021. na lokalitetu Popove bare obavljana je rekonzervacija južnih zidina te su prilikom razgradnje dotrajalih zaštitnih kapa pronađene gotovo cjelovito sačuvane amfore. To je bio poticaj za arheološka istraživanja manjeg opsega u svrhu registriranja stanja prije ponovnog zatvaranja zida ispod konzervatorskih kapa. Iznimno nizak vodostaj krajem ljeta 2021. omogućio je i nastavak iskopavanja u kuli ali je zbog vraćanja vode istraživanje brzo prekinuto. Iako je iskopana mala površina, rezultati istraživanja su potvrdili pojedine ranije teze o nastanku gradskih zidina, ali su se pronalaskom starijih struktura otvorila i brojna pitanja koja će tek trebati razriješiti. Zbog toga su naknadno provedena i georadarska istraživanja koja su donijela nove spoznaje o arhitektonskim strukturama uz zidine te omogućila bolje planiranje budućih iskopavanja.
Arheološki nalazi pronađeni tijekom istraživanja su iznimno zanimljivi te su uz građevinske elemente, slikanu žbuku i druge dekoracije pronađeni ostaci prehrane, što uz keramičke i druge nalaze oslikava svakodnevni život stanovništava antičke Narone. Uz same zidine pronađeni su pokretni nalazi koje možemo vezati uz vojni milieu, a koji odgovaraju naravi samih arhitektonskih struktura. Najveća sonda s najviše pronađenih nalaza je otvorena u kuli i direktno se nastavlja na prethodna istraživanja zidina. Nažalost, ponovno je zbog prodora zaobalnih voda istraživanje prekinuto, ali pronađene, donedavno nepoznate, starije arhitektonske strukture i vrlo dobro sačuvani i raritetni nalazi zahtijevaju nastavak radova na ovom iznimno vrijednom arheološkom nalazištu.
Izložba pruža jedinstveni uvid u arheološke pokretne nalaze koji su sekundarno korišteni za nasipavanje zidina u 1. – 2. st., a potječu s nekog obližnjeg porušenog stambenog objekta te su ostali sačuvani u slojevima gradskih zidina. Ovi nalazi nam nakon arheoloških iskopavanja, konzervatorsko-restauratorske obrade i kabinetske obrade pričaju o načinu života i vrlo razvijenom životnom standardu dijela stanovnika antičke Narone.
Izložba „Južne zidine Narone – arheološka istraživanja 2019. – 2021." Arheološkog muzeja Narona traje do 22. lipnja 2025.
Autor izložbe i koncepta postava je Toni Glučina, viši kustos i ravnatelj Arheološkog muzeja Narona. Autor grafičkog oblikovanja je Dominik Glučina. (iPress)