C4E Forum 2025 službeno je započeo danas u Hotelu Croatia u Cavtatu, s nizom pred-konferencijskih događanja i uvodnom plenarnom sjednicom. Forum okuplja ključne dionike iz 23 zemlje kako bi potaknuli energetsku tranziciju u regiji, s posebnim naglaskom na provedbu revidirane Direktive o energetskim svojstvima zgrada (EPBD).
Na ovoj velikoj međunarodnoj konferenciji više je puta naglašeno kako je EPBD izuzetno zahtjevna regulativa koja će zahtijevati mnogo priprema a malo vremena. Naime, države članice imaju rok do kraja svibnja sljedeće godine za implementaciju direktive u nacionalno zakonodavstvo.
Povjerenica EU Šuica postavila ton za snažan početak C4E Foruma 2025
Uvodna plenarna sjednica C4E Foruma bila je posvećena temi provedbi ove direktive. Naglašena je ključna uloga zemalja srednje i istočne Europe u postizanju klimatskih ciljeva EU-a kroz dubinsku obnovu zgrada.
U video obraćanju, Dubravka Šuica, europska povjerenica za Mediteran, istaknula je hitnu potrebu da sve države članice EU-a, a posebno one u srednjoj i istočnoj Europi, daju prioritet prenošenju i provedbi EPBD-a.
Srednjoročna i dugoročna provedba energetske učinkovitosti u zgradama potiče zapošljavanje i inovacije na održiv način. Postoji jasan vremenski okvir s jasnim ciljevima. To daje sigurnost za planiranje i ulaganja kako vladama i lokalnim i regionalnim vlastima, tako i tvrtkama, izjavila je Šuica. Također je naglasila da niža potrošnja energije znači niže račune za energiju za vlasnike kuća, stanare, poduzeća i javne proračune.
Niža potrošnja energije također znači višu razinu energetske sigurnosti. Manji uvoz energije donosi geostratešku prednost. To jača našu autonomiju i ekonomsku stabilnost – naglasila je povjerenica Šuica.
Alexandru Avram, glavni tajnik Ministarstva zaštite okoliša, voda i šuma Rumunjske, naglasio je da energetska obnova u zemlji ne obuhvaća samo zaštitu okoliša, već i socijalnu pravdu, zdravlje i neovisnost. Također je izjavio da je suradnja među donositeljima odluka, industrijskim liderima, nevladinim organizacijama i ostalim ključnim dionicima ključna za učinkovite energetske politike.
Komunikacija kao ključna prepreka – istaknuto u panel raspravi
U velikoj panel raspravi, predstavnici javnog i privatnog sektora istaknuli su jedan od ključnih problema – komunikaciju i međusobnu suradnju. Među sudionicima iz javnog sektora bili su Pau Garcia Audi, voditelj tima u DG ENER, Europska komisija; Nathalie Markova, ravnateljica Odjela za energetsku učinkovitost i uštede, Ministarstvo industrije i trgovine Češke; te Anca Ginavar, glavna ravnateljica Uprave za urbanizam i graditeljstvo, Ministarstvo razvoja, javnih radova i uprave Rumunjske. Svaki od njih dao je uvid u nacionalne pripreme i zakonodavne okvire za podršku provedbi EPBD-a.
Iz poslovnog sektora, istaknuti industrijski lideri poput Radeka Bedrne (Knauf Insulation), Andrzeja Kielara (ROCKWOOL) i Maria Gordana (Signify) naglasili su nužnost suradnje javnog i privatnog sektora kako bi se ciljevi EPBD-a ostvarili kroz inovacije, ulaganja i strateška partnerstva. Raspravu je moderirala Katarína Nikodemová, direktorica organizacije Buildings for the Future, koja je usmjeravala razgovor prema konkretnim rješenjima.
Predstavnici javnog i privatnog sektora više su puta naglasili da su ciljevi EPBD-a visoki i da će ih biti izazovno ostvariti. No, istaknuto je da treba osigurati dovoljno sredstava, postoji volja i da je nužno jasno komunicirati sa svim dionicima. Također je izuzetno važno da građani budu informirani i educirani.
Panel rasprava naglasila je da je suradnja između javnih i privatnih partnera nužna. Samo na taj način energetska obnova zgrada može se provesti prema planu.
Sugovornici su se složili da bi svaka država članica EU trebala započeti s energetskom obnovom javnih zgrada. Naime, javne zgrade su velike, vlasništvo je jasnije, a postupci su jednostavniji. No, što je još važnije, javnost će brže vidjeti rezultate i poželjeti primijeniti te primjere i u svojim zgradama i domovima.
Poruka Europske komisije je da su partner svim državama članicama, da su dostupni svima i da zajedno možemo postići pozitivne rezultate koje EPBD donosi svima – nižu potrošnju energije, energetsku neovisnost, niže emisije CO₂.
Dijeljenje znanja uoči glavnog događanja
U poslijepodnevnim satima sudionici su sudjelovali u dvije interaktivne pred-konferencijske radionice osmišljene kako bi stručnjacima za energetiku pružile najnovije alate i strategije:
- • Radionica pod nazivom „Pretvaranje nove Direktive o energetskoj učinkovitosti u priliku“, koju su zajednički organizirali projekti ENSMOV plus, Enefirst Plus i SEED MICAT, pružila je uvid u javno dostupne resurse i alate za snalaženje u ažuriranoj Direktivi o energetskoj učinkovitosti (EED).
• Paralelno, radionica „CoolLIFE Tool & Knowledge Hub Training“ predstavila je inovativna rješenja za bolje uključivanje strategija niskougljičnog hlađenja u energetsko planiranje i politike, u skladu s ciljevima lokalne i nacionalne klimatske politike, stoji u priopćenju. (iPress)