U svom obraćanju novinarima ispred gradilišta Doma za starije Alfredo Stiglich aktualni gradonačelnik Pule Filip Zoričić, ujedno i kandidat za gradonačelnika, te aktualna pročelnica za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivane Sokolov i kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika, istaknuli su kako je u posljednje četiri godine Grad Pula razvio jasnu i održivu politiku skrbi za starije sugrađane, onu koja stavlja naglasak na kvalitetu života i ostanak u vlastitom domu, a ne isključivo na izgradnju novih domova za starije.
„Iako se slažemo da je za dio starijih osoba s narušenim zdravljem institucionalni smještaj nužan, vjerujemo da suvremeni sustav skrbi mora biti raznolik, dostupan i usmjeren na potrebe ljudi. Zato sustavno jačamo izvaninstitucijske oblike skrbi, kao što su pomoć u kući, kroz rad gerontodomaćica i njegovateljica, dostava toplog obroka osobama koje ne mogu same kuhati, savjetovalište za obitelji osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti, dnevni boravak za osobe s demencijom ili dnevni boravak za starije osobe u Villi Trap, za koji je Grad ustupio prostor i osigurava njegovo sufinanciranje. Socijalna politika koja kombinira podršku u zajednici, ciljanu financijsku pomoć i brze intervencije kada su najpotrebnije pokazuje odgovornost, razumijevanje i jasnu strategiju. Naš cilj nije stoga samo graditi domove. Naš je cilj graditi sustav koji starijim ljudima omogućuje da ostanu ondje gdje žele - u svom domu, u svom susjedstvu, uz osjećaj sigurnosti, dostojanstva i podrške,“ pojasnila je Ivana Sokolov.
„Grad Pula aktivno sudjeluje i u projektu dogradnje Doma Alfredo Štiglić, ravnopravno s Istarskom županijom. I potrebno je graditi novi Dom za starije, naravno. Međutim, istovremeno naglašavamo da je glavni izazov nedostatak stručnog kadra, posebice njegovateljica i medicinskog osoblja, što zahtijeva zajednički odgovor i dugoročnu strategiju privlačenja kadrova. Jedna od najvažnijih novih mjera u ovom mandatu je i sufinanciranje smještaja u domove za starije osobe po otpustu iz zdravstvenih ustanova, namijenjena onima koji ne mogu samostalno živjeti, nemaju obiteljsku podršku ni financijska sredstva. U nešto više od šest mjeseci od uvođenja ove mjere smješteno je već 16 osoba, što potvrđuje njezinu važnost,“ naglasio je gradonačelnik Zoričić.
„Kada govorimo o financijskoj pomoći starijim sugrađanima, ističemo da smo prvi uveli uskrsnice, uz božićnice, za umirovljenike s najnižim primanjima, kao i za korisnike nacionalne naknade za starije osobe. Danas oko 2200 umirovljenika u Puli prima mirovinu manju od 340 eura. Za njih 500, kroz pomoć korisnicima mirovine, Grad Pula pruža tromjesečnu novčanu pomoć u iznosu od 60 do 90 eura, ovisno o visini prihoda. Osim toga, uveden je i besplatan javni gradski prijevoz za sve umirovljenike s mirovinom manjom od 500 eura, čime smo im dodatno olakšali kretanje i pristup uslugama i sadržajima u gradu,“ nabrojala je kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika Ivana Sokolov.
Na konferenciji je naglašeno i to da su u mandatu aktualne gradske vlasti u Puli izdvajanja za socijalnu skrb povećana za 24 % i sada iznose 1.950.909,00 eura. (iPress)