Demokratski predsjednički kandidat Joe Biden u petak je preuzeo vodstvo nad republikanskim predsjednikom Donaldom Trumpom u saveznim državama Pennsylvaniji i Georgiji, a time je stigao na korak do ukupne pobjede na izborima.

Biden trenutno ima 253 elektora u odnosu na Trumpovih 214. Osvoji li Pennsylvaniju, koja daje 20 elektora, skupit će ih više od 270 dovoljnih za pobjedu. Ako pak osvoji Georgiju, sa 16 elektora, nedostajat će mu ih samo nekoliko, a vodi još i u Nevadi i Arizoni, pa bi njegova pobjeda time postala veoma izgledna.

Trumpu za pobjedu treba pobjeda u Pennsylvaniji i Georgiji, te da prestigne Bidena u Nevadi i Arizoni, koju je dio medija ranije već pripisao demokratskom kandidatu. Bivši američki potpredsjednik u Arizoni ima 47 tisuća, a u Nevadi 11,5 tisuća glasova prednosti.

Biden ima 1097 glas više u Georgiji, saveznoj državi u kojoj demokratski kandidat nije pobijedio od Billa Clintona 1992. godine, a prebrojavanje glasova tamo se nastavilo u petak.

Državni tajnik te savezne države kasno u četvrtak je objavio da se treba prebrojati još 14 tisuća glasova, no trend je na strani Bidena, posebno jer je velik dio preostalih glasova iz Atlante, najvećeg tamošnjeg grada. Dužnosnici prognoziraju da će se rezultati u Georgiji i Pennsylvaniji do kraja prebrojati u petak.

Trump je u četvrtak u Bijeloj kući neutemeljeno proglasio izbore „ukradenima“, a njegov stožer je podnio niz tužbi u ključnim saveznim državama, no pravni stručnjaci smatraju kako one nemaju šanse promijeniti ishod izbora.

Aktualni predsjednik je rano u petak objavio nekoliko tvitova u kojima je ponovio svoje ranije tvrdnje.

„Ja lako pobjeđujem za predsjednika Sjedinjenih Država legalnim glasovima”, poručio je, ne navodeći dokaze.

Twitter je objavu označio kao vjerojatno obmanjujuću, kao i njegove mnoge druge objave nakon izbora.

Rezultat koji je neizvjesniji nego što su to predviđale ankete naglasio je duboku podijeljenost američkog društva. Biden će u slučaju sad već izgledne pobjede morati vladati u polariziranom Washingtonu.

Republikanci će vrlo vjerojatno zadržati većinu u Senatu, što znači da će moći blokirati demokratove odluke, poput najavljene reforme zdravstvenog osiguranja i borbe protiv klimatskih promjena.

Pobjednik izbora preuzet će vlast u vrijeme dok SAD bilježi rekordne brojeve novozaraženih koronavirusom, veći od 100 tisuća dnevno. Pandemija je u SAD-u odnijela više od 234 tisuća života, a izgubljeni su i milijuni radnih mjesta. Država je pogođena i prosvjedima protiv rasizma i policijske brutalnosti koji često završavaju nasiljem.

Biden je u govoru nakon izbora pozvao na jedinstvo Amerikanaca i prestanak podjela na dva tabora, a pri prebrojavanju glasova pozvao je na strpljenje.

 

U pet presudnih država razlika između Trumpa i Bidena manja od jedan posto

Razlika među kandidatima na američkim predsjedničkim izborima u presudnim državama u petak ujutro dodatno se smanjila i Donald Trump i Joe Biden približili su se jedan drugome na manje od jedan posto u Pennsylvaniji, Georgiji, Sjevernoj Karolini, Nevadi i Arizoni.

U Pennsylvaniji, gdje vodi Trump s oko 18 tisuća glasova, 95 posto je prebrojanih glasova i razlika među kandidatima je 0,3 posto.

U Georgiji je razlika u korist Trumpa tek nešto više od 1700 glasova uz 99 posto prebrojanih glasova i kandidati su izjednačeni u postotku te obojica imaju 49,4 posto glasova.

U Sjevernoj Karolini Trump vodi sa 76.700 glasova uz 94 posto prebrojanih glsova i ima 0,4 posto prednosti.

U Nevadi Biden vodi sa 11,5 tisuća glasova uz 84 posto prebrojanih glasova (0,9 posto razilke u odnosu na Trumpa) te u Arizoni s nešto više od 46000 glasova odnosno 0,6 posto ispred Trumpa uz 90 posto prebrojanih glasova.

Tijekom noći Američka poštanska služba, u skladu s nalozima lokalnih sudova, pretraživala je svoja skladišta u tim saveznim državama kako bi izdvojila sve dopisne glasove poslane zaključno s danom izbora i proslijedila ih izbornim komisijama.

Demokratski predsjednički kandidat Biden, prema procjenama američkih medija, vodi u broju elektorskih glasova pred sadašnjim predsjednikom Trumpom i ima između 253 i 264 elektora ovisno o procjeni pojedinog medija je li 'osvojio' Arizonu ili ne.

Trump ima 214 elektorska glasa i u toj procjeni američki su mediji jedinstveni.

Za pobjedu na američkim izobrima potrebno je osvojiti 270 elektora.

Biden je kandidat koji je u povijesti američkih predsjedničkih izbora osvojio najviše glasova premašivši sa 72 miljuna glasova rekord prethodnog predsjednika Baraka Obame od 69 milijuna.

Na izborima je glasalo oko 160 milijuna Amerikanaca.

Američki predsjednik Donald Trump, suočen sve više s izbornim porazom kako odmiče brojanje glasova, u četvrtak je u Bijeloj kući pokrenuo nezabilježen napad na američki demokratski proces i bez ikakvih dokaza optužio demokrate, medije i financijaše da mu kradu "glatko i uvjerljivo" osvojeni drugi mandat.

"Ako brojite samo legalne glasove, ja sam glatko pobijedio", rekao je Trump okupljenim novinarima koji nisu imali priliku postavljati pitanja.

A zatim optužio svoje političke protivnike, demokrate, članove biračkih odbora, medije, financijaše i tehnologiju za krađu njegove pobjede.

"Naš je cilj zaštiti integritet izbora i nećemo dopustiti da ih ukradu. Nećemo dopustiti da se ušutkaju naši birači", rekao je Donald Trump uporan u ocjeni da je brojanje dopisnih glasova, od trenutka kad je počeo gubiti vodstvo, premreženo korupcijom i prijevarama.

"Naši brojevi su čudesno i u tajnosti nestali", rekao je.

Nižući optužbu za optužbom, ustvrdio je da su neki gradovi beznadno korumpirani i da su birački odbori dobili upute da kradu glasove i "broje one ilegalne".

Okrivio je "velike medije, velik novac i veliku tehnologiju" da su se urotili s demokratima protiv njega.

Neke američke televizije, među kojima NBC i ABC, prestale su prenositi predsjednikovu izjavu kad je krenuo s lažnim optužbama.

CNN je obraćanje emitirao u cijelosti, ali uz novinarski komentar na kraju: "Kakav tužan dan za Sjedinjene Države, da predsjednik lažno optužuje narod da krade izbore".

Trumpovo nezadovoljstvo izazvano je time što mu u nizu ključnih država, u kojima je uvjerljivo vodio, prednost počela znatno padati s prebrojavanjem dopisnih glasova.

Demokratski kandidat za predsjednika poslao je prije Trumpova obraćanja potpuno suprotnu poruku. Sve je pozvao na mir i strpljivost.

"Demokracija je ponekad neuredna i ponekad zahtijeva malo strpljenja. Ali nemamo sumnje da ćemo nakon prebrojavanja svih glasova senatorica Harris i ja biti proglašeni pobjednicima".

(Hina)